Albertson’s I’ve Missed You!

I haven’t been in Alby’s in a while since their sales haven’t been too hot.  I went tonight to take advantage of their really good sale that ends at midnight (thank you list makers for posting the following week’s ads so I can preview and see if the sale is running for another week or not!)

Great sale got me 14 pasta sauces, 1 Pam cooking spray, 1 Ready Whip, 6 Chef Boyardee products, 6 Banquet sausages, 14 tub margarines, 3 cube margarines,  and some other stuff.  I did 3 transactions and hardly used any coupons.  This was a sale where if you purchase $25 in certain products (before coupons) then a catalina (coupon that prints out and looks similar to a receipt) will print out that is good for $10 off your next purchase.  Well I used that $10 coupon to help buy an additional $25 of groceries and out popped another catalina.  I then used that new $10 off catalina coupon to buy all my regular items: milk, bananas, cheese, bread, baby food.

Next week I’m shopping at Smith’s in case you want a heads up of the really good deals.  Buy 10 participating items and get an instant $3 off AND a catalina (remember, the coupon that prints out and looks similar to a receipt) for $3 off your next purchase. 

Getting food storage is so much fun!

Smith’s Great Sale 2/2- 2/8

I got all this (100 items including the shrimp ring) for $71 OOP (out of pocket).  I’ve learned the sale cycles so I buy items when they are at their lowest price AND I do a clip-less coupon approach.  It’s easy, saves time AND more importantly it saves money!

I’m hosting a FREE Grocery Smarts class in my home at the end of February AND I’m feeding you!  What more could you want?  (I also have a toy room if you need to bring your little ones).

This trip I got charcoal for $2, bagged cheese for $2 a lb, sliced cheese for 49 cents, hot dogs for 39 cents, baby lotions for $1.50, and lots more!

In the past I’ve gotten jumbo packs of diapers for $2.50, salsa for 9 cents a jar,  tortillas for 10 cents, canned veggies for less than 30 cents each, packs of dishwasher tabs for less than $1 a box,  cases of bottled water for $1.79, hummus for FREE, cool whip for FREE, bags of shredded cheese for FREE, toothpaste and toothbrushes for FREE, deodorant for 25 cents, RoTel for 16 cents a jar, a box of copy paper for $5 (normally $50), a Sonicare electric toothbrush for $9 (regularly $49), and an entire pantry, freezer, and bathroom stocked up with items my family uses.  Oh, and I NEVER pay more than a $1 for a box of cereal (Kashi, Cheerios, Lucky Charms, Trix, or any kind)!

You too can learn the best deals and when to stock up on the items you use most.  Let me know if you or anyone you know is interested and I’ll get you the info.